Minecaching. Co že to vlastně je…?

Stejně jako v reálném světě, tak i v tom našem kostičkovém, existuje mnoho zajímavých míst. Máme tu paláce, nákupní střediska, zábavní parky, muzea, divadla, ale i přírodní zajímavosti, rezervace, elektrárny, tajné základny, … O většině míst však ví jen jejich stavitel nebo správce, pár sousedů a náhodných návštěvníků.

Bylo by pěkné se moci dozvědět kde je co zajímavého. Zároveň bych rád upozornil na stavbu, která stojí za návštěvu. Ale jak na to?

V našem reálném světě občas hraji hru Geocaching. Cílem hry je najít schovanou schránku, která se nachází na uvedených souřadnicích a zapsat se do deníku, neboli logbooku, který je v ní vložený. Schránku umístil její správce na nějaké zajímavé místo, napsal o něm pár odstavců. Díky této hře se tak dostanu na lokace, které bych asi jen tak nenavštívil, navíc si k nim ještě přečtu poutavý výklad. Samotná cesta je často zajímavá, návštěva schránek, neboli keší, je turistická zábava často pro celou rodinu.

Sám vlastním a starám se o několik keší. Mám dvě v Praze a jednu v Otvovicích. Mojí chloubou je Terezka (GC14WV8), kterou denně navštíví několik hledačů, neboli kačerů, a která je nejnavštěvovanější tradiční keší na světě.

Napadlo mě, že by nebylo od věci podobnou hru zavést v našek kostičkovém světě. Zajímavých míst je tu dost a nová stále přibývají. Místo GPS se dají použít světové souřadnice. Web s popisem keše, neboli listingem, se dá nahradit fórem. Schránka je vlastně truhla. No, ale co s logbookem, do kterého je třeba se zapsat? Ten by šel při troše dobré vůle nahradit cedulkami.

Začal jsem tedy pracovat na pravidlech Minecachingu. Přeci jen náš analogově kvantový svět se od deterministicky kubického trochu liší. Na zkoušku jsem založil první keš v New Vegas, a pak koukal jak chodí návštěvníci, píší na web jak se jim místo líbilo a děkují, že jsem je tam díky Minecachingu zavedl.

Pohled, který se vám může naskytnout při hledání keše New Vegas.
Pohled, který se vám může naskytnout při hledání keše New Vegas.

Jak to tedy celé funguje? Na fóru v sekci Minecaching je každé vlákno věnované jedné keši. Autor v prvním příspěvku napíše jak se ke keši dostat a nějaké zajímavosti o místě, na které vás zve k návštěvě.

Když naleznete bednu, můžete si z ní vzít nějakou věc, ale měli byse do ní vložit něco jiného v podobné hodnotě. Je to taková tradice, v Geocachingu se to dělá také tak. U bedny se nechází logbook, zápisník do kterého napíšete datum a své jméno. To abyste na místě zanechali nějaký důkaz, že jste tam opravdu byli. Logbook je ve formě cedulek umístěných u bedny. Sundáte prázdnou a zapíšete se tam. Zároveň si můžete přečíst, kdo tam byl před vámi.

Pak je třeba se zapsat na fóru do vlákna příslušné keše v sekci Minecaching. Tam můžete rozvést jak se vám místo líbilo, co jste zažili při jeho hledání, můžete přidat nějakou fotku a dobré je také poděkovat vlastníkovi keše.

Svatyně očištění. Někde uvnitř je ukryta keš.
Svatyně očištění. Někde uvnitř je ukryta keš.

Můžete si založit i vlastní keš a upozornit tak na hezké nebo jinak zajímavé místo. Nejdříve byste však měli navštívit několik jiných keší a podívat se jak vypadají. Vyvarujete se tak různých problémů, které se mohou objevit.

Jako první v historii Minecachingu se do logbooku zapsal Turok.
Jako první v historii Minecachingu se do logbooku zapsal Turok.

Pokud vás Minecaching zaujal, přečtěte si pravidla. Jsou tam konkrétní informace jako druhy keší, jak se při hledání a nalezení chovat, co všechno je třeba udělat než si založíte vlastní keš.

Díky Minecachingu poznáte zajímavá místa, na která byste se možná nikdy nepodívali. Dobrý lov!

Tagged with:
 • Anonym

  Je to opravdu zajímavý nápad, na Geocashing jsem narazil teprve nedávno tak povědomí o něm mám, a v minecraftě by to jistě mohlo být zajímavé, jen si nedokážu představit tuto činost v dlouhodobém měřítku, stále na WL přibývají noví hráči, a pokud se stále někdo bude zapisovat tak se majncraft svět přeplní cedulkami s návštěvami. Všude bude přecedulkováno. Škoda,že neexistuje něco lepšího než cedulky, které pojmou jen pár slov. Jinak se mi nápad líbí.

  • Anonym

   Cedulky se budou přepisovat – a stejně to zatím není s tou návštěvností zas tak horké. Na cedulce tolik místa nepotřebuješ, svoje dojmy můžeš rozepsat na fóru.

 • Anonym

  Dobře, že ses rozhodl sepsat článek i sem, mohlo by to přitáhnout nové lidi.

  Netušil jsem, že je Terezka takhle navštěvovaná, za to gratuluju. Sám jsem ji taky ulovil.

  • Michal Rubeš

   Díky, když jsem ji zakládal, tak jsem netušil, že to tak dopadne. :c)
   Teď kvůli její návštěvnosti musím měnit logbooky jednou za 2 – 3 týdny. Podle všeho to bude i nejudržovanější keš na světě. :cD

 • Anonym

  heskyyy

Přihlásit se...

Zapomenutéheslo ?

Registruj se u nás!

Indikátor síly Hesla

Your password must be at least 8 characters long. To make your password stronger, use upper and lower case letters, numbers, and the following symbols !@#$%^&*()


Před registrací se ujistětě že jste napsali správný email a že v něm máte nějaké místo, hlavně uživatelé seznamu.