CJDZ

Co je dobré znát

Informace níže na této stránce nemusí být aktuální, pro podrobnější informace použijte naši wiki. Budeme také rádi, když se rozhodnete přispět.

CJDZ na wiki:

Obsah „CJDZ“

 1. Dynamická mapa serveru
 2. Zdroje informací
 3. Pluginy
  a) Server Plugin LWC
  b)Server plugin ModTRS
  c)Server Plugin HeroChat
  d) iConomy
  e) Další příkazy různých pluginů
 4. Tipy pro snažší přežití a kopání
 5. Tipy pro obchodování
 6. Etiketa v Minecraftu
 7. Další informace

Mnoho dalších užitečných informací naleznete na fóru. Pokud vás napadá něco, co by bylo dobré sem doplnit, pište taky tam.

Dynamická mapa serveru (Dynmap)

map.majncraft.cz.
Mapa se ovládá stejně jako jakákoliv jiná mapa z „Google maps“. Kliknutím na jméno hráče, můžete sledovat pohyb daného hráče.

Na mapě fungují značky (markers). Pro označení svého projektu nebo význačného bodu můžete kontaktovat některého z moderátorů (nejlépe Termitera), a dohodnout se s ním.

Tuto mapu využijte, chcete-li na fóru podat žádost o schválení projektu, a udělejte na na konkrétní místo odkaz (tlačítko s řetězem v rohu).

Můžete využít i Pompeiovu mapu metra (aktualizace 4.9.2013):

Mapa metra

Zdroje informací

Nejlepším zdrojem je vždy Google – použijte ho, kdykoli něco potřebujete vědět, a pak až se ptejte.

Minecraft Info [Anglicky]

Web Minecraft Info (http://www.minecraftinfo.com) je vlastně MineWiki v kostce. Je vhodný především pro začínající majncrafťáky. Pro administrátory serverů a hráče s módem single player commandds doporučuji seznam identifikačních kódů předmětů.

Wikipedie Minecraftu [Anglicky]

Adresa minecrafťácké wikipedie je www.minecraftwiki.net.

Stránky Crafting (výroba věcí) a Smelting (pečení v pecích) byste se rozhodně měli naučit nazpaměť. Najdete tam také informace o potvorách (mobech), a to jak těch zlých, tak těch hodných. Pokud jste navíc trochu koumavé hlavičky a říká vám něco elektrotechnika, užijete také stránku věnovanou Redstone obvodům.

Vzniká i česká verze této wikipedie, mnoho věcí zde však chybí.

Pluginy

Na serveru je nainstalováno množství pluginů – vybrané příkazy pro jejich ovládání jsou popsány níže.

Na serveru není nainstalovaný žádný plugin, kterým by se hráči teleportovali, nastavovali home nebo podobné věci, používají se prostředky z čistého (vanilla) Minecraftu – tedy na dopravu Nethermetro, železnice a ke změně spawnu postele. Většina věcí, které zde nejsou zmíněny, je na serveru stejná, jako ve vanille. Teleport (a další pomůcky) používají jen moderátoři, především při výkonu služby.

a) Server plugin LWC (Lightweight Chest Protection)

Plugin slouží k zamykání beden/truhel (chest), dveří (door), značek/cedulí (sign), pecí (furnance) a časem možná i dalších věcí.

Příkaz /lwc zobrazí všechny lwc příkazy a nápovědu k nim (bohužel anglickou). Po tom co zadáte příkaz, klikněte na objekt který chcete zamknout.
Jakmile s LWC něco zamknete, automaticky se stanete „majitelem“ daného bloku a pokud nepřidáte někoho jako administrátora, nikdo blok nemůže zničit. Když někoho přidáte jako administrátora (před jeho jméno v seznamu uživatelů bloku napíšete @ – zavináč), může přidávat lidi, kteří budou mít k dané věci přístup. Vám, jako majiteli, ale odebrat přístup nemůže.
Pokud zamykáte truhlu, stačí navíc zamknout jen jednu část. Když je k ní připojená i druhá část truhly, zamkne se sama taky.

Přehled LWC příkazů

/lwc -c

 • /lwc -c public – uzamknutí pro veřejnost. Dobré třeba pro veřejné dveře nebo schránky, kde se bojíte, že vám je někdo zboří. Je to taky prevence proti tomu, aby vám to někdo cizí zamkl. Objevují se případy, kdy si někdo třeba nezamkne dveře u domu a zamkne mu je někdo cizí, takže se tam pak nedostane. Proto, i když chcetenechat volný průchod, si dveře zamkněte! Příklad: /lwc -c public – Každý může věc používat, ale nikdo ji už nemůže zamknout nebo zničit.
 • /lwc -c password <povinný údaj: heslo> – zamkne truhlu na heslo. Je to dobré pro bedny nebo dveře, které používá třeba celá osada nebo část města. Vhodné pro případy, kdy je příliš pracné přidávat každou osobu zvlášť (viz níže). Příklad: /lwc -c password majncraft – každý kdo zná a zadá heslo do /lwc -u má přístup k objektu. Může ho používat, ale ne ničit.
 • /lwc -c private <volitelný údaj: seznam uživatelů nebo administrátorů> – Nejčastější způsob zamykání. Zamkne truhlu pouze pro vás. Pokud někomu dáte @, bude mít možnost blok zničit anebo dávat dalším lidem přístup. Pokud za příkaz napíšete jména jen tak, tito lidé budou moci objekt používat, ale ne ničit. Příklad: /lwc -c private @Amunak Paulos007 – Amunak je admistrátor, Paulos může objekt používat.

/lwc -u

 • /lwc -u <povinný údaj: heslo> – Odemkne vám všechny objekty, ke kterým je platné zadané heslo.

/lwc -m

 • /lwc -m <povinný údaj: seznam uživatelů (administrátorů) k přidání nebo odebrání>

Tento příkaz provádí modifikace. Uživatele přidáte pouhým zapsáním, odeberete pomocí znaku – (minus). Můžete použít také prefix @ pro přidání administrátora.
Příklad: /lwc -m @Amunak dwi -Paulos007 – Amunak bude administrátor a dwi uživatel objektu. Paulos007, který měl přístup, ho tímto příkazem ztratí (a to ať byl administrátor nebo ne).

/lwc -i

Tento příkaz zobrazí informace o zámku, především kdo ho zamkl. Vhodné pokud si nejste jistí jestli jste si danou věc zamknli, nebo třeba pokud chcete zjistit, kdo bydlí v tom domě se zamčenými dveřmi…

/lwc -p

 • /lwc -p droptransfer – Momentálně nefunguje, slouží k automatickému vkládání vyhozených věcí do truhly.
 • /lwc -p persist – Způsobí, že další příkaz, který zadáte, se bude po každém dalším kliknutí opakovat. Vhodné když potřebujete zamknout větší množství předmětů. Ruší se pomocí příkazu /lwc -r modes.

/lwc -r

 • /lwc -r modes – Zruší použité módy (persist).
 • /lwc -r protection – Úplně zruší zámek na daném objektu.

Aliasy k LWC příkazům

Aliasy jsou zástupné příkazy k jiným příkazům. Nezáleží na tom, který z nich napíšete. Aliasy většinou bývají kratší a snažší na zapamatování. Zde je jejich seznam:

 • /cpublic = /lwc -c public
 • /cpassword = /lwc -c password
 • /cprivate = /lwc -c private
 • /cunlock = /lwc -u
 • /cinfo = /lwc -i
 • /cremove = /lwc -r protection

b) Server plugin ModTRS

Slouží k zadávání problémů k řešení od moderátorů. Hláškami v chatu stylu „JE TU ADMIN??!“ riskujete ban. Pouze věci týkající se serveru (griefy, rollbacky, bugy). Parcely a pozemky moderátoři takto NEŘEŠÍ

 • /modreq text problemu - odešle žádost
 • /modlist – vypíše kdo z moderátorů je online

Seznam všech modreqů a jejich stav naleznete v Modreq Manageru.

c) Server plugin HeroChat

Tento plugin slouží k lepší kontrole nad herním chatem, dá se díky němu používat více kanálů. Standardně jsou ve hře vytvořeny kanály Global, Local, Trade a Help.
Global: Jedná se o globální kanál, který se zobrazuje všem hráčům na serveru. (/ch g)
Local: Jedná se lokální kanál, který můžou číst pouze hráči kteří jsou ve vaší oblasti, 250 bloků okolo vás. (/ch l)
Trade: Obchodní kanál – sem směřujte své nabídky a odpovědi na ně. (/ch t)
Help: Jedná se o globální kanál ale měl by se používat pouze v případě, že potřebujete pomoc. Spam se přísně trestá. (/ch h). Nepište tam žádosti o řešení griefů, k tomu slouží /modreq

Přehled příkazů pluginu HeroChat

 • /ch help – Zobrazí nápovědu a krátký popis dostupných příkazů.
 • /ch list – Zobrazi seznam dostupných kanálů.
 • /ch who – Zobrazí seznam hráčů, kteří jsou ve vašem aktivním kanálu.
 • /ch <povinný údaj: jméno kanálu> – Nastaví váš aktivní kanál. Všechny další zprávy tam bodou posílány. Stačí použít první písmeno kanálu(např. g pro global)
 • /ch join <povinný údaj: jméno kanálu> – Vstupíte do kanálu ale nezmění se váš aktivní kanál. Můžete být v několika kanálech najednou.
 • /ch leave <povinný údaj: jméno kanálu> – Opustíte kanál, neuvidíte žádné další zprávy posílané do tohoto kanálu
 • /<povinný údaj: jméno kanálu> <povinný údaj: text zprávy> – Pošle rychlou zprávu do kanálu bez toho aby se vám změnil aktivní kanál
 • /ch ignore <nepovinný údaj: jméno hráče> – Pokud neuvedete jméno hráče vypíše seznam ignorovaných hráčů. Pokud je uvedené jméno tak ten hráč bude ignorován nebo přestane být ignorován.
 • /ch tell <povinný údaj: jméno hráče> Přepne do konverzace s jedním hráčem, nikdo jiný vás neuslyší.
 • /tell <povinný údaj: jméno hráče> <povinný údaj: text zprávy> Pošle hráči jednu zprávu

d) iConomy/Chestshop

Plugin, díky kterému lze prodávat a kupovat věci za peníze. Kolik jich máte, zjistíte příkazem /money
Poslat peníze jinému hráči můžete příkazem /money pay <jmeno_hrace> <pocet_penez>

Jak vytvořit truhlu pro prodej věcí.
Nejdříve je potřeba dát 1 truhlu na zem tak, aby za ní byla zeď. Do truhly dáme materiál jen jednoho druhu např. pouze wood. Na zeď za truhlu dáme ceduli, na kterou napíšeme příkazy, jak se má prodávat.
Je třeba na ní napsat:
první řádek: nic
druhý řádek: kolik jednotek se má při jednom prodeji prodat (příklad: pokud napíšu 64, tak se bude zboží v truhle prodávat po 64 kusech a méně ho nepůjde koupit)
třetí řádek: množství peněz za kolik si lidé mohou koupit určený počet kusů dvojtečka množství peněz za kolik lidé mohou prodat určený počet kusu na druhém řádku (příklad: 10:5 znamená, že za 10 peněz koupí 64 kusů věci a za 5 mi stejný počet prodají)
Pokud chcete výrobek pouze prodávat nepište už dvojtečku a číslo.

čtvrtý řádek: název věci, která je v truhle a se kterou se má obchodovat, pokud se název skládá z více slov, můžete dávat podtržítko (příklad: wooden_planks), funguje i s mezerou
klik na DONEobjeví se hláška, že obchod byl vytvořen (za poplatek 10 peněz) a truhla byla automaticky zamknuta, věci na tabulce se změní, pokud jsem to dělal já, tak tam bude:

Paulos007
64
B 10:5 S
Wooden_Planks

Vy jako tvůrce nemůžete kupovat, pokud na tabulku kliknete pravým, otevře se truhla pro dodání nových věci na prodej.

Obsluha pokud jsem zákazník:
Kliknutí nejdou vzít zpět!
Pravým kliknutím myši na tabulku nad truhlou koupím množství udané ta tabuli za cenu, která tam je. V mém případě za 10 peněz 64 kusů dřevěných desek.

Levým kliknutím myši na tabulku nad truhlou prodám udané množství na tabuli za cenu, která je udaná. V mém případě za 5 peněz by mi někdo mohl prodat 64 kusů desek.

Zrušení obchodující bedny (změna ceny):
Stačí odkopat ceduli (bedna zůstane zamknuta pro vás). Poté klasicky jako ve hře, jak vás napadne. Nebo třeba jen změnit cenu a dát ceduli znova. Opět za poplatek! Poplatek se vám vrátí, pokud obchod zrušíte.

Jak prodat enchantnuté itemy:
Na poslední řádek shopu je potřeba napsat celé ID předmětu včetně dodatku za pomlčkou. Například Dia krumpáč s Unbreaking II má item id „278-am“.

Celé ID předmětu jde zjistit pomocí příkazu /iteminfo

e) Další příkazy

 • /motd – Zobrazí Message Of The Day, „zprávu dne“. Je to ta samá zpráva jako se zobrazí při připojení na server.
 • /online – Zobrazí seznam a počet hráčů, kteří jsou právě online. Aliasem je příkaz /who.
 • /modlist – Zobrazí seznam online moderátorů
 • /mobhealth toggle - Vypne/zapne zobrazování zranění uděleného mobům v chatu. Pokud hrajete se Spoutcraftem, toto se zobrazuje jako malá plovoucí čísla nad hlavou monstra.
 • /kill – Tento příkaz vás na místě zabije. Pozor! Pokud na sobě máte brnění, bude zničeno! Objevíte se na spawnu.

Tipy pro snažší přežití a kopání

Tyto tipy nemusíte číst – pokud jste zkušený hráč, pravděpodobně se nic nového nedozvíte.

 • Věci, které jdou ucraftit na mřížce 2×2 (jako třeba pochodně a tyčky a desky ze dřeva), můžete dělat sami ve svém inventáři (klávesa E) a nepotřebujete svůj pracovní stůl (workbench). Nemusíte tedy lézt z dolu jen proto, že vám došly pochodně. Stačí mít u sebe trochu dřeva a uhlí už si vytěžíte.
 • Je dobré mít při sobě stále nějaké jídlo. Hlad postupně sníží vaše zdraví na půl srdce. Pak stačí špatně skočit a je po vás.
 • Když někde umřete a máte tam cenné věci, rychle se na to místo vydejte. Věci po určité době (cca 5 minut) mizí, tak aby se vám nestalo, že přijdete o velké množství diamantů!
 • Když kopete v dolech, pokládejte pochodně od sebe maximálně devět bloků.
 • Abyste se při průzkumu rozlehlých jeskyň neztratili, pokládejte pochodeň vždy na stěnu při vaší pravé ruce. Pak se stačí vracet tak, aby byly pochodně stále na levé straně. Dodatečné osvětlení obstarají pochodně položené na zem.
 • Po stisku klávesy F3 se vám zobrazí vaše poloha (vlevo, XYZ; Y je „výška“ od spodku mapy).
 • Jestli chcete najít co nejvíce diamantů, kopejte v hloubce kolem úrovně 10. Jen chodbu na svůj průchod. Další chodby pak kopejte přesně tři bloky od té předchozí. Tak najdete téměř všechny diamanty v okolí chodeb. Tato technika se nazývá branch mining.
 • Nebojte se odkopat všechno uhlí (coal), často u něj bývají jiné zajímavé nerosty. Navíc když ho budete mít přebytek, vždycky můžete pálit cobble (cobblestone) na kámen (stone) nebo písek (sand) na sklo (glass). Nebo ho můžete dobře prodat.
 • Do dolů si s sebou vždy berte kvantum pochodní, nějaké dřevo navíc (na další pochodně, workbench nebo nářadí), kýbl s vodou (když se zapálíte o lávu nebo naopak na zalití lávy vodou) a nezapomeňte také na nějakou zbraň, případně levné brnění.
 • Když v dolech narazíte na cave (jeskyni), projděte jí. Bez kopání (a ničení nástrojů) se vám odkryje celkem velká oblast. Navíc pak nehrozí, že se ve svých chodbách setkáte s potvorami co tam přišly právě z jeskyní.
 • Pokud narazíte na zajímavý nerost, nejprve ho obkopejte kolem, abyste zjistili, jestli se za ním třeba neskrývá láva, ve které by vám mohl nerost shořet.
 • Nikdy nekopejte přímo dolů pod sebe nebo nad sebe. Je zde velké riziko prokopání se do lávového jezera nebo kapsy se štěrkem, který vás zasype.
 • Kvalita materiálů jde postupně takto: dřevěný (wooden) -> kamenný (stone) -> železný (iron) -> zlatý (gold) -> diamantový (diamond)
 • Čím lepší materiál, tím kratší dobu se s ním kope.
 • Zlato (gold) má skoro nulovou „výdrž“. Zato s ním ale máte šanci na lepší enchantment při očarování.
 • Nástroje stejného typu je možné opravovat – stačí je oba vložit do craftovací mřížky – získáte z nich jeden, méně poškozený nástroj (součet zbývající výdrže obou plus deset procent maximální výdrže). U diamantových nástrojů to je podstatný rozdíl. Ztratíte tak ale enchantmenty.
 • Nezapomeňte, že abyste získali některé předměty za odkopání určitých bloků, musíte použít správný nástroj! (není zrovna dobrý nápad odkopávat diamantový blok rukou…)
 • Obsidián vytěžíte jen diamantovým krumpáčem a trvá to 15 sekund. Jinak to trvá 80 sekund a obsidián zničíte („nevypadne“ vám).
 • Diamanty, zlato a redstone vytěžíte železným (nebo lepším) krumpáčem.
 • Železo vytěžíte kamenným (nebo lepším) krumpáčem.
 • Kámen vytěžíte dřevěným (nebo lepším) krumpáčem. Vypadne z něj cobblestone. Z toho se dělají kamenné nástroje.
 • Většině potvor vadí slunce. Proto, jste-li zastiženi nocí a nemáte se jak bránit, jen kopněte tři bloky pod sebe, ten vrchní zadělejte a takhle přečkejte až do rána. Díru pak zadělejte, ale hurá! Přežili jste v bezpečí.

Doly

 • Pískový důl najdete ve hře i na dynmapě na souřadnicích x=300 y=64 z=-300. Jinak je povolené těžit kdekoli kromě chráněných oblastí, které někomu patří (tam jen po domluvě). Do cizích dolů se nenabourávejte a raději kopejte jinde.

Tipy pro obchodování

 • Stack je (až na pár výjimek) 64 kusů určitého předmětu. Tedy věta „Prodám šest stacků skla za stack a půl ironu znamená, že někdo prodá 6*64 = 384 kusů skla za 1,5*64 = 96 kusů železa.
 • Cobblestone (odkopaný kámen) je skoro bezcenný, ale dá se vypálit na celkem žádaný kámen.
 • Když někdo kupuje písek, zpravidla by koupil taky už hotové sklo.
 • Redstone je téměř bezcenný, všude jsou ho „hromady“ a příliš se nevyužívá.
 • Zlato (gold) také není moc užitečné, ale je ho relativně málo, takže svou hodnotu má. Problém je v tom, že nástroje z něj postavené jsou neúčinné, brnění je drahé a jediné užití je okrasné nebo jako tzv. booster blok pro zrychlení na kolejích.
 • Obchodovat můžete výměnou (channel trade) nebo v obchodech za peníze. Ty může založit kdokoli a najdete je ve většině měst. U pískovny je velká burza se všemi druhy materiálu. Existují také adminshopy, ve kterých získáte za neopracované dřevo pevně dané množství peněz.
 • Mob je označení pro zlou i hodnou potvoru. Zpravidla však pro tu zlou.

Etiketa v Minecraftu

 1. Nelezte ostatním do zelí, ptejte se, jestli můžete někde něco stavět. Informujte se nejlépe u moderátorů.
 2. Sledujte fórum, čtěte FAQ, čtěte wikipedii a různé nápovědy a až pak se ptejte. Nezodpovězenou otázku nepokládejte příliš často. Nevíme všechno.
 3. Chovejte se tak, jak chcete, aby se ostatní chovali k vám.
 4. Když je někde cedule zákaz vstupu, znamená to, že tam bez povolení majitele nemáte co dělat.

Další informace

Zvláštní recepty

Na servery jsou pomocí pluginu nastavené dva speciální recepty na výrobu extrémně vzácných dekorativních bloků – mossy stone brick a cracked stone brick (porostlé a popraskané kamenné cihly). Jejich výroba je celkem náročná, aby se úplně neztratila jejich hodnota. Z druhého receptu dostanete ne 4, ale 7 bloků.

Recepty na dekorativni cihly.

S verzí 1.3 jsme přidali nový recept – Chiseled Stone Brick. Běžně se vyskytuje jen v chrámech v džungli (v každém 3 bloky). Potřebujete 4 bloky kamene, jeden blok kamenných cihel a 4 kusy pazourku na vyrývání obrazce.

 

Barvy nicků

Na serveru jsou skupiny hráčů odlišeny barvou. První tři skupiny se starají o chod serveru, další dvě mají některé pravomoci navíc (přístup k záznamům hawkeye…).

Tmavě zelená – administrátor
Modrá – god
Červená – moderátor
Oranžová – VIP
Zelená – Donátor (sponzor)
Bílá – běžný hráč

Nethermetro

Je to systém tunelů v Netheru vybavený kolejemi pro rychlou dopravu. Díky 8x kratším vzdálenostem je mnohem rychlejší než po povrchu.

Nethermetro staví hráči vždy po domluvě s moderátory (především Termiter, Bedrych)/ správcem metra (PremyslOre). Téma pro žádosti o připojení a mapa metra jsou k nalezení v příslušné sekci fóra.

Používané zkratky

Na serveru narazíte v chatu na rozmanité zkratky – některé používané všude a jiné jen na našem serveru. Tady jsou některé z nich.

MC (minecraft) – ta kostičkovaná hra ;)
SMP (survival multiplayer) – multiplayer v survival módu :)
WL (whitelist) – seznam hráčů, kteří mohou hrát na serveru

dia (diamant) – to modré vzácné
RS (redstone) – červené kamínky na obvody
GP (gunpowder) – prášek na výrobu TNT
GS (glowstone) – svítící blok z netheru
eff (efficiency) – rychlost kopání – enchant
unb (unbreaking) – zvýšená výdrž – enchant
ST (silk touch) – druh enchantu

NY(T) (New York (Town)) – město na souřadnicích cca: -300,-1300
NZ (Nové zámky) – město na souřadnicích cca -650,400
P II (Poruba II) – město na souřadnicích cca: -700,-600
WH (WinterHold) – vesnice na souřadnicích cca: 1900, 1900

CNC (Centrální Nether Cesty) – systém pěších tunelů a bran v Netheru

Psíkovna – lidový název pro Pískovnu