Jak začít

Pro pokročilé:
Elites of Minecraft – Téměř vědecká příručka o Minecarftu.

Guides – Návody, průvodce a další…

a pro nováčky – Newbs
Návod
Abyste mohli hrát Minecraft budete potřebovat několik důležitých věcí:

 • Dostatečně výkonný počítač (na netbooku opravdu Minecraft nerozjedete)
 • Čas
 • Chuť si hrát, vytvářet, objevovat
 • Odvahu
 • A pro Minecraft Beta peníze

K dnešnímu datu (1.1.2011) je možno Minecraft hrát ve dvou módech. Těmi jsou:

 • Minecraft Classic
 • Minecraft Beta

Minecraft Classic

Popis

Minecraft Classic je první verzí Minecraftu. Byla vydána 17. května 2009 a dnes je tento mod zdarma. Ke hraní singleplayerového Minecraft Classic se stačí jen připojit na minecraft.net a hrát. Minecraft Classic je ale také možno hrát online s kamarády, ale k tomu budete potřebovat již basic účet na minecraft.net, který je ale samozřejmě také zdarma.

Minecraft Classic je tedy v podstatě nekonečná hra. Bloků je nekonečno, není moc náročný a hlavně jde jen a pouze o vaše nápady ve vaší hlavě.

Pokud tedy chcete Minecraft Classic hrát, navštivte officiální stránku Minecraftu, kde se zaregistrujte, a spusťte Minecraft Classic.

[nggallery id=15]

Více informací o Classic nalezneté také na Minepedii zde.

Minecraft Beta

Popis

Po Minecraftu Classic ale přišlel survival mod. Tento mod již není jen o budování ale také o přeživání v opuštěném světě kostiček. První opravdu hratelnou verzí byl Minecraft Alpha. Prodával se za cca 10 € a díky koupi Alpha verze jste mohli získat veškeré budoucí updaty zdarma.

Dnes je již ale vydaná nová verze, která opravuje spousty bugů v multiplayeru – Minecraft Beta.

Prodává se dnes za 14,95 € a podle informací na webu bude plná verze stát už 20 €. Ovšem, koupí Minecraftu Beta již nezískáte budoucí updaty zdarma, ale budete muset za ně poskytnout nějaký menší poplatek.

Minecraft Beta, stejně jako Classic, obsahuje Singleplayer a Multiplayer. Multiplayerový mód se velmi často označuje zkratkou SMP (Survival MultiPlayer).

Pokud tedy chcete hrát Minecraft Betu, musíte mít zaregistrovatný účet na minecraft.net a povýšit ho za daný poplatek na premium účet. S tím se pak přihlásíte do hry. Minecraft Beta jde ale samozřejmě stáhnout i jako stand-alone klient, takže můžete hrát Minecraft i z plochy! Pro stažení Minecraftu navštivte naší sekci Stáhnout Minecraft!

V Singleplayeru se sám objevíte v již lépe propracovaném opuštěném světe. Vašim cílem je vyrobit si nástroje a úkryt pro přežití. Tím to ale samozřejmě nekončí a přežít není tak jednoduché. Musíte si obstarávat jídlo, objevovat nová zákoutí vygenerovaného světa, dolovat nerostné suroviny a využívat je ve svůj prospěch. Zároveň musíte dobře hospodařit a udržet se při životě. A samozřejmě do toho je zahrnuto vše z Classic verze. Můžete si postavit obrovské hrady, obydlení atp. abyste se ubránili.

A ptáte se, čemu že se musíte ubránit? To je už na vás, abyste to objevili. Nechte se nepříjemně překvapit a zaskočit, až nastane první noc v Survival módu!

[nggallery id=16]

Návod pro přežití první noci

Abyste ale v pořádku a nezaskočení přežili první noc, slouží k tomu tento krátký a stručný návod. Vše, co pro první přežití budete potřebovat, je:

 • Úkryt
 • Světlo
 • Odvahu
 • Zbraň

Jak všechny tyto věci obstarat se dozvíte v těchto krocích:

[singlepic id=216 w=240 h=160 float=right]

1. Kreativně si najděte místo pro vytvoření svého úkrytu

Nebojte se využít vygenerované krajiny! Můžete spát v jeskyni, můžete si udělat místečko pod stromem, nebo co takhle pískovou boudu? Vaše kreativita musí běžet na plné obrátky! Nezapomeňte že nejde jen o funkčnost ale také vzhled.

[singlepic id=217 w=240 h=240 float=right]

2. Hledejte rychle suroviny

V Minecraftu běží čas trošku rychleji. Hledejte potřebné suroviny! Určite budete potřebovat tyto tři druhy surovin:

 • Dřevo
 • Kamení
 • Uhlí

Pokud první dvě suroviny první den nebudete mít nasekány, nasbírány, vaše šance na přežití se ztenčuje!

3. Naučte se craftit (kombinovat bloky)

Abyste si mohli vytvořit vaše první nástroje, budete se muset naučit craftit. Cože to znamená? Musíte ukládat bloky do mřížky 2×2 nebo 3×3 podle podobných tvarů, které si časem zapamatujete.

Zkusíme si nacraftit první věc? Dobře! Zkusme třeba vyložit stoleček (Workbench). Ukutali jsme tedy bloky, které se nazývají Klády nebo polínka (Log), chihi. Můžeme si odškrtnout první bod na seznamu pro přežití. Dřevo tedy škrtáme.

Teď musíme tyto klády zpracovat na dřevo. A tomu už se říká crafting. Otevřeme si tedy pomocí klávesy [I] Inventář, a napravo od vaší postavičky můžeme vidět 2×2 mřížku na craftění.

A co teď? Prostě tam strčte ty klády! :D Hned napravo se vám zobrazí výsledný produkt – Dřevo.

A co teď s tím dřevem? Postavíme si Workbench, který nám poskytne větší mřížku na craftění. Zaplníme tedy mřížku 2×2 dřevem. Voilá! Máme Workbench!

Nyní musíte recepty na craftění dalších objektů buď zkoušet sami, nebo si je přečíst na minepedii.

4. První nástroje

Vašim prvním nástrojem by měl být krumpáč. Ať už dřevěný nebo kamenný. Díky nim můžete získat kamení nebo uhlí. Takže buď podle receptu na minepedii nebo sami si uděláme dřevěný krumpáč (Wood Pickaxe).

Pokud jste to už v receptech našli – skvělé. Ale asi jste určitě narazili na problém: „Ježiš, kde mám vzít ty tyčky co tu sou tak dole?“

Kde? Spíš jak! Vycraftěte si je! Těm tyčkám se anglicky říká Stick. Najděte v receptech a vycraftěte.

Hotovo? Výborně! Teď najděte nějakou skálu a zkuste s krumpáčem urvat kus šutrů. Držte myšku na bloku tak dlouho, dokud nepukne a nespadne na zem.

Stalo se tak? Skvělé! Nakopejte jich víc, a můžete si odškrtnout ze seznamu Kamení.

A jako další věc si můžete poskládat nějaký jednoduchý meč (Sword).

Dále, ještě než přejdeme k další kapitole si musíme najít nějaké uhlí. Ptáte se „Proč jako? Nechcu bejt špinavej“. Špinaví fakt nebudete. Neptejte se, a prostě ho najděte. Uvidíte, že to nakonec oceníte.

[singlepic id=218 w=240 h=240 float=right]

5. Je libo chalupa, nebo panelák?

Fajn. Věci máme, dřevo máme. Teď to chce nějaký úkryt. Schovejte se do jeskyně, nebo si postavte jednoduchý domek někde uprostřed. V něm budete přebývat celou noc. Takže si dovnitř nezapomeňte připravit nějaké materiály, Workbench a více místa, ať se nenudíte.

Hotovo? Domek stojí? Skvělé. Teď jenom stačí čekat, než zajde slunce.

[singlepic id=219 w=240 h=240 float=right]

6. Je tu tma jak v…

Ano. Je noc. Takže budeme potřebovat nějaký zdroj světla. Co takhle pochodeň (Torch)? Určitě jste se už naučili v receptech na minepedii hledat. Tak s chutí do toho znova.

Tak co, máte, nebo došlo dřevo? Pokud došlo dřevo, nachystat meč a opatrně bleskurychle skočit ukutat kousek stromu. Pokud nedošlo, tak nachystat meč! :D Nikdy nevíte, ale aspoň něco vidíte.

Pokud se vám noc moc táhne, a máte u sebe nějaký ten materiál, zkuste vycraftit další a další věci, které byste mohli potřebovat. Ráno vám pak mohou být užitečné.

7. Už svítá.

Výborně! Přežili jste první noc! Gratuluji! Ovšem pozor. I když venku krásně svítí, slepičky kdákají a krávy bučí, stále můžete potkat nehezké věci :) Proto noste meč stále u sebe.

A co dál? To už je na vás! Postavte si třeba ultrabezpečnou vilu. Nebo bazén! Pokud jste nebojácní, prozkoumejte podzemí. Budete ohromeni. A pokud vám už klasický svět nestačí, magická síla dokáže mnoho. Že této větě nerozumíte? Zkuste prozkoumávat Internet. Určitě na to přijdete.

Jak se hraje Multiplayer?

No, a pokud vás už přestane singleplayer bavit, můžete začít hrát onlinově. Ovšem opravdu běžte hrát multiplayer až budete mít nějakou tu praxi v singleplayeru. Pro hraní multiplayeru musíte pochopit základy minecraftu. A multiplayerové systémy, pluginy, chat atp. vás bude plést.

Každopádně, pokud už hrajete multiplayer, připojte se na servery webu Majncraft.cz !

No, a odlišnosti MP od SP? Musíte dodržovat pravidla, můžete stavět s více lidmi, můžete prozkoumávat již postavené budovy atp.

Poděkování

A to je vše, uf.

Děkuji za přečtení celého článku.

Všechny radosti, překvapení, zábavu a ohromení Minecraftem vám přeje Majko !

Přihlásit se...

Zapomenutéheslo ?

Registruj se u nás!

Indikátor síly Hesla

Your password must be at least 8 characters long. To make your password stronger, use upper and lower case letters, numbers, and the following symbols !@#$%^&*()


Před registrací se ujistětě že jste napsali správný email a že v něm máte nějaké místo, hlavně uživatelé seznamu.